19:00h, ABA, 1/2
Cedevita poražena kod Crvene zvezde Telekom
11 02 2016 09:50:00
1380 views

U 7. kolu E skupine Top 16 faze Eurolige Cedevita je u gostima poražena kod Crvene zvezde Telekom s 94:74. Zagrepčanima, koji su ove sezone Zvezdu pobijedili u dva navrata u ABA ligi, ovo je peti poraz u Top 16 fazi, a večeras su bili oslabljeni jer su igrali bez Luke Babića, Marka Arapovića i Luke Žorića.

Aktualni prvaci Hrvatske loše su otvorili utakmicu. No, iako to konačan rezultat sugerira, pitanje pobjednika nije bilo riješeno rano i u posljednjih 10 minuta Cedevita je ušla samo sa šest poena zaostatka.

Naime, nakon što je Marko Gudurić na 79 sekundi do isteka treće dionice zabio za vodstvo Zvezde 62:49, Zagrepčani su do isteka treće četvrtine napravili seriju 7-0 i približili se na zaostatak 56:62.

U tim trenucima Cedevita je bila sasvim blizu da se potpuno vrati u egal. No, Marko Gudurić je na početku četvrte četvrtine pogodio tricu za 65:56, a Karlo Žganec potom je na drugoj strani izgubio loptu i onda napravio nesportsku na Vasilije Miciću. Ovaj je potom pogodio jedno od dva slobodna bacanja, a u dodatnom napadu Zvezde Quincy Miller poentirao je za 68:56.

Miro Bilan je poslije skoka u napadu goste ponovno vratio na -10, zatim su domaćinima krenule trice i tu je utakmica sasvim otišla na njihovu stranu. Naime, Micić je pogodio tricu za 71:58, Gudurić za 74:61, a Branko Lazić za 77:63, nakon čega se gosti više nisu oporavili.

Što se tiče početka utakmice, prvi timeout Veljko Mršić pozvao je u trenutku kad su domaćini vodili 13:2. Kasnije je ta prednost narasla i na 15:2, a u drugu četvrtinu ušlo se s rezultatom 26:12. Bilo je to napadački vrlo loših 10 minuta gostiju, koji su u početnoj dionici za dva šutirali 2/7, a za tri 1/8. Najveću prednost u prvom poluvremenu Zvezda je dosegla kod rezultata 28:12, no Cedevita je potom preko Bilana, Jacoba Pullena i Jamesa Whitea napravila seriju 6-0 i domaćini su kod 10 razlike pozvali timeout.

Zagrepčani su u drugoj dionici odigrali bolje nego u prvoj, a prvi put na jednoznamenkasti zaostatak u drugoj četvrtini došli su kad je Henry Walker zabio svoju drugu tricu na 33 sekunde do velikog odmora. Cedevita se u tom trenutku približila na 32:41, no pri samom kraju prvog poluvremena Nikola Rebić ipak je rezultat postavio na 43:32 u korist Beograđana.

U dresu Cedevite Pullen je upisao 20 poena i tri asistencije, White je dodao 18 poena i sedam skokova, a Bilan 17 poena, četiri skoka i pet asistencija.

Domaćine su predvodili Miller s 22 poena, četiri skoka i tri asistencije, Micić s 14 poena, četiri skoka i devet asistencija te Gudurić s 13 poena.

"Imali smo loš početak, a još lošiji kraj", rekao je poslije poraza trener Cedevite Veljko Mršić. "Nismo bili na nivou na kojem treba biti da bi se dobila utakmica u Beogradu. Bez obzira na izostanke koje smo imali, danas smo imali premalo igrača koji nisu bili na nivou za igrati euroligašku utakmicu. Treba biti puno čvršći, puno koncentriraniji i ne dozvoliti te neke greške koje su se događale, kao što su bili ofenzivni skokovi Zvezde, bez obzira što smo ih mi skupili više. Kod nekih tih njihovih napadačkih skokova nije bilo reaktivnosti i elementarne agresivnosti da se uzme lopta."

Mršić se dodatno osvrnuo na loš početak utakmice i lošu četvrtu četvrtinu: "U početku Zvezda nije bila toliko dobra koliko smo mi bili loš. Promašili smo puno polu-zicera u tri-četiri situacije iz reketa, odigrali smo mekano od prve obrane, gdje smo dozvolili faul-koš kada nismo uopće u bonusu i bilo je puno tih sitnih detalja. Onda smo se uspjeli stabilizirati u napadu ulaskom Pullena jer smo dobili dubinu i neke otvorene šuteve, a na početku zadnje četvrtine imali smo promašen zicer u napadu, izgubljenu loptu na centru, faul u napadu i onda izgubljenu loptu, nesportsku Karla Žganeca u obrani… Bilo je puno tih stvari i od osam igrača, koliko ih je danas igralo, nismo imali dovoljno igrača koji bi bili dovoljno koncentrirani da damo sve od sebe, da ne dozvolimo nabacivanje lopte, da se ne dozvoli Milleru prodor u desnu stranu ako znamo da je na toj strani jači i to je to."

Kapetan Miro Bilan razmišlja slično: "Moram prvo reći da je to zaslužena pobjeda Zvezde. Mislim da su dvije stvari usmjerile utakmicu. Naš slab početak, kad smo praktički odmah dozvolili da otiđu na 16 razlike, a upozoravali smo da je teško tako igrati protiv njih u ovakvoj atmosferi. Uspjeli smo se vratiti do šest razlike, no napravili smo par nepametnih odluka. Ja sam promašio jedan zicer, napravili smo namjernu, primili tricu i faul-koš i praktički se tu rasplela utakmica. Drugu i treću četvrtinu smo igrali dosta solidno. No,  možda je presudila njihova veća širina. Nama nedostaju trojica igrača i to se sigurno osjetilo, pogotovo pred kraj utakmice kad većina nas više nije imala dovoljno energije."

"Bio je to težak poraz. Čestitam im, igrali su odličnu utakmicu", dodao je Cedevitin Amerikanac James White. "Mi smo počeli užasno i pali smo na veliki zaostatak. Poslije smo se uspjeli vratiti, no oni su uspjeli realizirati sve važne akcije na kraju. Mi u četvrtoj četvrtini nismo igrali dovoljno dobru obranu da bi pobijedili. Skidam im kapu. Igrali su odlično, a mi nismo napravili dovoljno da bi pobijedili."

TONOVI download: Veljko Mršić, Miro Bilan, James White