18:00h, A-1
Cedevita izborila finale Kupa Krešimira Ćosića
17 02 2016 07:21:00
1624 views

U polufinalnoj utakmici Final Foura Kupa Krešimira Ćosića u Zadru Cedevita je pobijedila Kvarner 2010 sa 78:71. Momčad Veljka Mršića tako se plasirala u finale, u kojem će u četvrtak u 20:00h igrati protiv Zadra (pobijedio Cibonu 82:75).

Nije to bila laka pobjeda Zagrepčana. Riječani su pružili jak otpor, odigrali su dobru utakmicu i dugo su bili u egalu, a ključan korak ka pobjedi Cedevita je napravila kad je u posljednje tri minute treće i prve četiri minute četvrte četvrtine napravila veliku seriju 18-2.

"Očekivao sam tešku utakmicu. Kvarner je dobra momčad, koja igra dobro u Prvenstvu Hrvatske. Neki dan su, gledali smo ih, u Zagrebu namučili lidera A-1 lige igrajući jako dobro. Spoj su mladosti, imaju Marinellija i Veljačića, te starijih igrača Štembergera, Marića i Špralje. Igraju puno bolje nego prošle godine, a mi nismo došli u najboljem trenutku. Te polufinalne utakmice u Kupovima su uvijek opasne, a vidio sam ih i igrao dosta. Srećom da mi imamo individualnu kvalitetu kakvu imamo pa smo uspjeli utakmicu okrenuti na našu stranu. Sretni smo što smo se plasirali u finale. Sutra očekujemo jednu dobru utakmicu i da osvojimo trofej", izjavio je poslije pobjede trener Cedevite Veljko Mršić.

Nakon što je prvo poluvrijeme završeno s izjednačenim rezultatom 39:39, Riječani su bolje otvorili treću dionicu i poslije koša Paola Marinellija poveli su 50:43. Trener Zagrepčana tu još nije pozvao timeout jer su James White i Jacob Pullen ubrzo zabili dvije trice i priveli Zagrepčane na -1, no Mršić je svoje igrače na kratak dogovor odlučio pozvati kad je Siniša Štemberger na 3:22 min. do isteka treće dionice zabio tricu za vodstvo Kvarnera 56:52.

Bio je to ujedno ključan trenutak utakmice. Cedevita je nakon toga uz četiri poena Pullena predzadnju četvrtinu zaključila serijom 8-0, a četvrti period Zagrepčani su uz još pet poena Pullena otvorili serijom 10-2. Skok-šutom preko Šime Špralje na 6:05 min. do kraja utakmice za vodstvo Zagrepčana 70:58 zaključio ju je Luka Žorić, koji se vratio nakon ozljede i u spomenutoj seriji imao je važnu ulogu.

Trener Kvarnera 2010 Marijan Mance pritom je pozvao timeout. Gosti su se približili na samo -4 kad je Štemberger tricom preko ruke Karla Žganeca zaključio njihovu seriju 8-0, no poslije novog timeouta Cedevite White je pogodio tricu iz lijevog kuta za povećanje prednosti Zagrepčana na 73:66, a u ostatku utakmice Riječani nisu uspjeli ozbiljno ugroziti pobjedu protivnika.

Ranije spomenuti  White ukupno je skupio 19 poena, pet skokova i tri ukradene lopte, uz sjajan šut iz igre 6/8. Miro Bilan za pobjednike je upisao 19 poena i šest skokova, Pullen je dodao 17 poena, tri asistencije i tri ukradene lopte, dok su kod Kvarnera 2010 najbolji bili Marinelli sa 16 poena, Špralja s 13 poena i šest skokova te Štemberger s 13 poena.

"Ja bih prije svega želio čestitati Kvarneru što su nam pružili stvarno žestok otpor. Sjajno igraju kroz cijelu sezonu. Veoma su dobro utrenirani i to jako lijepo izgleda. Ne bih rekao da mi nismo imali pravi pristup, no moramo dati više u ovakvim utakmicama jer znamo kako je igrati protiv nekog protivnika koji je puno jači od tebe. Opušten si, nosi te situacija i što god dobro napraviš je vrhunski. Oni protiv nas nemaju što izgubiti i na kraju se pokazalo da su odigrali jednu sjajno utakmicu. Mi smo u prvom poluvremenu primili 40 poena, što je nedopustivo. No, na kraju, kad su oni vjerojatno već ostali i bez snage, je isplivala naša kvaliteta i zasluženo smo pobijedili", izjavio je poslije utakmice kapetan Cedevite Bilan.

TONOVI download: Veljko Mršić i Miro Bilan