Doigravanje.
Cedevita u napetoj završnici poražena od Darussafake
03 03 2016 09:29:00
1755 views

Uoči gostovanja bogate momčadi Darussafake Luka Babić izjavio je kako je Cedeviti za izlazak potrebna samo jedna dobra utakmica i pobjeda da bi se vratila iz krize. Zagrepčani su večeras odigrali dobru utakmicu, no pobjedu upisali nisu. Gosti su slavili sa 83:77, a rezultat je lako mogao biti i obrnuti jer je sve odlučeno u samoj završnici.

Kad je Miro Bilan na dvije minute do kraja zabio na drugi obruč, Cedevita je povela s minimalnih 75:74. No, Marcus Slaughter na to je položio (trener Cedevite Veljko Mršić rekao je kasnije na konferenciji da ga je tu trebalo faulirati), a Bilanu nije ušao šut iz okreta preko upravo tog Slaughtera.

Scottie Wilbekin na 61 sekundu do završetka pogodio je iznimno bitan koš i dodatno slobodno bacanje i tako Darussafaku odveo na vodstvo 79:75. Jacob Pullen je to 11 sekundi kasnije smanjio na -2 Cedevite, no Wilbekin se prometnuo u junaka jer je zabio i s četiri metra na 30 sekundi do kraja za 81:77 Darussafake.

Cedevita je još uvijek imala šansu. No, na 15 sekundi Pullenu je izašla trica. Lopta se odbila prema van, Bilan ju je uspio spasiti iz auta, no došla je do gostiju i Nemanja Bjelica na drugoj je strani postavio konačan rezultat 83:77 za Darussafaku.

Cedevita je u drugo poluvrijeme ušla s pet poena zaostatka, a prvi put na utakmici domaćini su poveli kad je Miro Bilan u kontri na asistenciju Jacoba Pullena na pet i pol minuta do isteka treće četvrtine zabio za 48:47 u korist Cedevite. Ta treća četvrtina bila je vrlo napeta. Igralo se koš za koš, ali Cedevita je u zadnjih 10 minuta ušla s vodstvom 61:59 jer je Nemanja Gordić na 30 sekundi do isteka treće četvrtine pogodio važnu tricu iz desnog kuta, a Marko Arapović je dvadesetak sekundi kasnije pogodio i dva slobodna bacanja.

U četvrtoj četvrtini Zagrepčanima je jedno vrijeme probleme radila zonska obrana, a goste je u vodstvo 68:63 na 5:43 min. do kraja doveo Slaughter, koji je tako zaključio 8-0 seriju Darussafake u kojoj je zabio šest poena.

Što se tiče prvog poluvremena, Zagrepčani su prvu četvrtinu izgubili s 24:19, no odmah se vidjelo da to nije ona Cedevita koja je igrala protiv Partizana. Na početku druge četvrtine Manučar Markoišvili zabio je za manje od tri minute igre osam poena, a gosti su poslije njegove trice došli i do svojeg prvog dvoznamenkastog vodstva 35:24.

Pod košem je Marcus Slaughter u obrani radio probleme Miri Bilanu pa je Veljko Mršić odlučio zaigrati s niskom postavom, u kojoj je Karlo Žganec igrao centra, a White je bio na četvorci.

U tim trenucima kad su gosti otišli preko 10 razlike situacija je za Cedevitu bila vrlo ozbiljna. Gosti kao da su bili na korak od toga da prelome utakmicu, no Zagrepčane je u igri držao Jacob Pullen (ukupno 11 poena u drugoj dionici). On je pogodio trice za Cedevitin zaostatak 24:32 i 27:35, a zabio je i koš i dodatno slobodno bacanje, kojiima je Zagrepčane približio na 32:35.

Nešto kasnije Turci su se ponovno odvojili jer je White dobio tehničku. No, Nemanja Gordić i Babić u zadnjih minutu i pol prvog poluvremena ublažili su prednost gostiju i poluvrijeme su domaćini završili u zaostatku 38:43, s tim da je Pullen s istekom druge četvrtine promašio tricu.

U dresu Cedevite Pullen je upisao 26 poena, četiri skoka i tri asistencije. Bilan je dodao 13 poena i šest skokova, a Gordić 11 poena, dva skoka i dvije asistencije.

Kod gostiju je Slaughter upisao 17 poena i pet skokova, a Markoišvili 16 poena.

"Da bi se dobila utakmica u Euroligi treba obranu 40 minuta igrati na istom nivou", rekao je trener Cedevite Veljko Mršić. "Mi smo počeli jako dobro u prvih par minuta, a onda smo radili neobjašnjive greške u obrani. Igrači Darussafake su preiskusni da to ne bi iskoristili. Poslije smo se od početka druge četvrtine stabilizirali i do kraja smo bili OK. Na kraju su oni zabili važne šuteve, a mi smo promašili. Na dvije minute do kraja su kod +1 imali jedan skok u napadu i to je napravilo razliku. Kod +1 je kod polaganja Slaughtera trebalo napraviti faul i tu smo bili premekani kad nas je probio Wilbekin. U odnosu na prošlu utakmicu napravili smo korak naprijed i to me veseli. Trebamo tako nastaviti dalje da bi do kraja sezone bili spremni odigrati u svakoj utakmici 40 minuta na istoj razini."

Jacob Pullen u napadu je odigrao vrlo dobro, no u završnici u obrani nije odradio najbolji posao na Wilbekinu: "Ovo je težak poraz. Igrali smo dobro, no nije bilo dovoljno. Imali smo svoje prilike, ali nismo ih iskoristili. Danas sam igrao dobro u napadu. Pokušao sam biti agresivan i ulaziti pod koš. No, i ja sam imao pogrešaka i to nas je na kraju koštalo."

"Mislim da smo kontrolirali ritam utakmice", izjavio je trener Darussafake Oktay Mahmuti. "U prvom poluvremenu smo jeftino izgubili neke lopte, no u zadnjoj četvrtini smo bili mnogo čvršći. Mislim da danas nismo igrali svoju najbolju košarku, no najvažnije je pobijediti. U valorizacijskom indeksu, u kojem smo Cedevitu dobili 103-74, vidi se da smo bili bolja momčad."

Od igrača Darussafake na konferenciju za novinare došao je Milko Bjelica: "Bila je ovo vrlo važna utakmica za obje momčadi jer pobjednik i dalje zadržava šansu da se bori za ulazak u playoff. Utakmica je bila neizvjesna do samog kraja, a mi smo danas igrali dobru obrani i odradili smo sve što je trener tražio od nas."

TONOVI download: Veljko Mršić i Jacob Pullen (engleski)