2. kolo, ABA.
Cedevita nakon produžetka poražena kod Zvezde
15 03 2016 09:34:00
1762 views

U prvoj utakmici polufinalne serije doigravanja ABA lige Cedevita je u Beogradu nakon produžetka poražena od Crvene zvezde Telekom sa 97:88. Zagrepčani su odigrali dobru utakmicu i mogli su do pobjede, no Zvezda će ipak u Zagreb doći s vodstvom 1-0.

Nakon što je Jacob Pullen povezao dvije trice, Zagrepčani su na 6:16 min. do isteka četvrte četvrtine poveli 67:65. U tom trenutku trener domaćina Dejan Radonjić pozvao je timeout, a isto je učinio i kad je Fran Pilepić iz lijevog kuta zabio tricu za Cedevitino vodstvo 77:74 na 3:10 min. do završetka četvrte dionice.

Kasnije se ispostavilo da su goste skupo koštale greške koje su napravili u završnici četvrte četvrtine. U trenutku kad su vodili 78:76 Karlo Žganec i Pullen nisu uspjeli zabiti za povećanje prednosti, a poslije je Pullen na 72 sekunde do isteka četvrte četvrtine napravio i korake.

Cedevita je, unatoč tome, imala priliku da dođe do pobjede jer Pullen je na 47.9 sekundi  do kraja četvrte četvrtine zabio za Cedevitinu prednost 80:78, a kad je Maik Zirbes pogodio koš i izjednačio, kod njegovog dodatnog slobodnog bacanja Branko Lazić je faulirao Luku Babića. Ovaj je pogodio oba slobodna bacanja, a na 12 sekundi do isteka četvrte četvrtine Stefan Jović je poentirao za izjednačenje 82:82.

Cedevita je tako imala zadnji napad za pobjedu. No, trica Pullena bila je prekratka. Još jednu je promašio i na početku produžetka, nakon čega je Tarence Kinsey na drugoj strani pogodio tricu za 85:82. Problem sa Zvezdinim napadačkim skokom pokazao se koban za Cedevitu i u produžetku jer je kasnije baš poslije "ponovljenog" napada Quincy Miller na 3:04 min. pogodio tricu i dodatno slobodno bacanje za 89:82 Crvene zvezde. Nemanja Gordić i Miro Bilan smanjili su to na -3, a u tom trenutku imalo se za igrati još gotovo dvije i pol minute. No, Miller je zabio još jednu važnu tricu. Na drugoj strani kod Cedevite je potom prvo Gordić promašio tricu, a Babić u skoku nije zabio na ziceru, da bi nešto kasnije Pullen i izgubio loptu i tu su Zagrepčani svoju šansu propustili.

Što se tiče početka, domaćini su utakmicu otvorili s vodstvom 7:2. Cedevita je nakon manje od tri minute igre iskoristila bonus, a već u prvoj četvrtini gosti su imali dosta problema sa Zvezdinim skokom u napadu.

Iako je na 2:17 min. do isteka prve dionice Cedevita bila u zaostatku 13:15, u drugu se četvrtinu ipak ušlo sa osam razlike za domaćine (22:14). Međutim, Zagrepčani su do velikog odmora uspjeli preuzeti vodstvo i to zahvaljujući niskoj petorci, u kojoj je Žganec igrao na petici, a James White na četvorci, te zonskoj obrani.

Nakon što je Lazić poentirao za 24:16 u korist domaćina, Cedevita je napravila seriju 13-2 i poslije trice Pullena za 34:27 vodstvo Cedevite trener Crvene zvezde Dejan Radonjić pozvao je timeout. Bio mu je to već drugi u kratkom vremenu jer je jednog već pozvao nakon što je Gordić zabio za Cedevitino vodstvo 26:25. Prvo je poluvrijeme Cedevita naposljetku završila s prednošću 43:37, a tijekom tih 20 minuta igre Zagrepčani su šutirali 10/16 za dva i 5/10 za tri.

U trećoj četvrtini Cedevita je upala u krizu nakon što je na 4:08 min. do isteka spomenutog perioda White zabio dva slobodna bacanja za vodstvo gostiju 52:46. Domaćini su potom napravili seriju 8-0. Pritom im je pomogla i tehnička Luke Žorića, a nakon 30 minuta igre rezultat je bio izjednačen 56:56.

Na startu četvrte četvrtine Beograđani su zaredali sa skokovima u napadu i otišli na 61:56. U toj mini-krizi Cedevite vrlo je bila bitna trica iz okreta Whitea s istekom napada, kojom su se Zagrepčani približili na 69:61, a u novo vodstvo goste je kasnije ponovno vratio Pullen.

On je ujedno bio i prvi strijelac Cedevite. Upisao je 24 poena i pet asistencija. Bilan je dodao 20 poena, sedam skokova i tri asistencije, White 16 poena i 12 skokova, a Pilepić (3 skoka) i Gordić (3 skoka i 3 asistencije) su zabili po 10 poena.

Na drugoj strani Miller je utakmicu završio s 24 poena i osam skokova. Zirbes je upisao 19 poena i 11 skokova, Kinsey 16 poena, a Jović 14 poena i osam asistencija.

"Imali smo veliku priliku. Odigrali smo dobru utakmicu, no nije lako igrati ovdje u ovoj atmosferi i pripremi kakva je bila za utakmicu danima. Dečki su stvarno odigrali dobro, a na kraju je presudilo par tih detalja, uzeli su nam tri-četiri skoka zaredom, što nismo smjeli dozvoliti, i četiri izgubljene lopte u onom periodu u trećoj četvrtini. No, kažem, dobro smo igrali i na kraju je jedna momčad morala pobijediti. Gledali smo dobru utakmicu. Imali smo i šut za pobjedu, ali eto. Sada treba dignuti momčad. Nadam se da ćemo u uzvratu imati punu dvoranu. Nadam se da su ljudi gledali utakmicu, da su vidjeli dernek koji je bio tu i nadam se da će Zagrepčani to prepoznati i da će imati želje uzvratiti na ovakvom gostoprimstvu", izjavio je poslije poraza trener Cedevite Veljko Mršić.

"Imali smo utakmicu u rukama", dodao je kapetan Cedevite Miro Bilan. "Nismo uzeli neke skokove na kraju kad smo trebali. Na kraju smo otišli u produžetke i nismo više u tim trenucima imali dovoljno snage. Ova utakmica je pokazatelj što nas čeka dalje i kako trebamo igrati. Ja se nadam da ćemo se prilagoditi ovom kriteriju i da ćemo slaviti u sljedećoj utakmici i spremiti se za treću."

Uzvratnu utakmicu Cedevita igra u utorak u 20:00h u Domu sportova. Zagrepčanima više nego ikad treba podrška s tribina.

"Mislim da će ljudi sigurno doći gledati tu utakmicu. Danas je zaista bila spektakularna utakmica i očekujem takvu istu u Zagrebu. Pozvao bih sve da dođu, da nam daju taj dodatni poticaj u nekim teškim trenucima i ako svi damo 100% i ako nam publika malo pomogne mislim da ćemo sigurno doći do pobjede", dodao je Bilan.