ABA, 1/2
Cedevita u Istanbulu poražena u tijesnoj završnici
18 03 2016 09:58:00
680 views

U 11. kolu E skupine Top 16 faze Eurolige Cedevita je u gostima kod Anadolu Efesa poražena sa 80:76. Kao i u Beogradu, Zagrepčani su odigrali još jednu dobru utakmicu, no ponovno su izgubili u završnici.

Nakon što su u dva navrata imali dvoznamenkastu prednost, gosti su u posljednju dionicu ušli s minimalnim vodstvom 54:53. Nemanja Gordić na nešto manje od šest minuta do kraja susreta zabio je u sjajnom ulazu i potom pogodio i dodatno slobodno bacanje, čime je Cedeviti donio vodstvo 65:61.

Domaćini su vodstvo preuzeli tricom Birkana Batuka za 72:69 na 2:12 min. do kraja, a nakon što je Marko Arapović na drugoj strani zaostatak svoje momčadi smanjio na -1, Dario Šarić na 80 sekundi do kraja poslije promašene trice Derricka Browna napravio je vrlo važan skok u napadu i poentirao za 74:71 u korist domaćina.

Miro Bilan potom je upravo protiv Šarića zabio za -1 Cedevite, a nakon što je Šarić na 27 sekundi do kraja promašio tricu s istekom napada, Zagrepčani su dobili priliku da u završnici izbore veliku pobjedu.

Na 16 sekundi do završetka Veljko Mršić pozvao je timeout (prije toga je Thomas Heurtel Jacobu Pullenu izbio loptu u aut). Pao je dogovor, no kad je James White dodao loptu Bilanu Cedevita je na devet sekundi do završetka izgubila loptu.

Zagrepčani su nakon toga morali raditi prekršaje, poslije kojih su domaćini svaki put zabijali oba slobodna bacanja, a zatim u obrani taktički faulirali gostujuće igrače jer je Cedeviti trebala trica za izjednačenje.

Posljednja šansa Zagrepčana bila je kad je Jacob Pullen na dvije sekunde do kraja pogodio prvo slobodno bacanje, kojim je goste približio na -2, i nakon toga namjerno promašio drugo. No, lopta se odbila u ruke Cediju Osmanu.

Što se tiče kretanja rezultata kroz utakmicu. Cedevita je uz 13 poena Gordića (šut za tricu 3/3 i šut za dva 2/2) prvu četvrtinu završila s vodstvom 28:20, a rezultat na kraju prvog poluvremena bio je 36:34 u korist gostiju.

Drugo poluvrijeme Cedevita je otvorila serijom 10-2, u kojoj je Arapović zabio sedam poena, a Pullen je ubacio jednu tricu. No, kao što su to učinili i u drugoj četvrtini, kad je Luka Babić zabio za vodstvo Cedevite 30:20, Efes se ponovno brzo vratio i nije dozvolio Mršićevoj momčadi da prelomi utakmicu.

U dresu Cedevite Arapović (3 skoka) i Gordić (2 skoka i 3 asistencije) upisali su po 16 poena. Bilan je dodao 14 poena, četiri skoka i tri asistencije, a White 10 poena, četiri skoka i četiri asistencije, dok su pobjednike predvodili Heurtel (19 poena i 8 asistencija), Šarić (12 poena, 5 skokova i 2 asistencije) i Brown (12 poena, 6 skokova i 3 asistencije).

"Zadnja četiri poraza koja smo doživjeli, govorimo o Darussafaki, Zvezdi, Unicaji i današnjoj utakmici, dogodila su nam se na isti način. U odlučujućim trenucima nam uzmu skok u napadu i kad se tu još povežu neke odluke u napadu koje smo mogli donijeti bolje u trenucima kad smo utakmicu možda mogli zatvoriti… No, tako je kad utakmice dođu na jednu loptu. Naš problem je kad protivnička momčad podigne agresivnost, no bilo je tu i stvarno fenomenalnih dijelova igre jer protiv Efesa doći u Istanbul i ovako se nametnuti… To je izgledalo jako dobro. Međutim, događaju nam se ta propadanja kad steknemo razliku, za koju se namučimo dobro igrajući i onda osam ili deset razlike vrlo brzo izgubimo, što se dogodi u dvije minute. Momčad mora biti stabilna u obrambenom dijelu. Mora biti stabilna fizički i mentalno i ne dozvoliti protivniku da se tako brzo vrati. Ta se razlika može izgubiti, ali protivnik se mora namučiti da to stigne", izjavio je poslije poraza trener Cedevite Veljko Mršić.

Nemanja Gordić nada se da će se Cedeviti vratiti za ovakve poraze u završnicama: "Sigurno nam je teško. Praktički smo trebali dobiti i prošlu i ovu utakmicu, ali što je tu je. Nadamo se da će nam se to vratiti u sljedećoj utakmici (Cedevita u utorak u polufinalnoj seriji ABA lige dočekuje Crvenu zvezdu; op.a.) i da ćemo uspjeti konačno pobijediti, iako smo i večeras veći dio utakmice odigrali dosta dobro."

Gordić je večeras odigrao fantastičnu prvu četvrtinu: "Odmah na početku sam se poslije prvog šuta osjećao dobro. Osjetio sam da bi to moglo krenuti dobro i tako je ispalo, ali nažalost nismo to okrunili pobjedom."

U četiri utakmice s Anadolu Efesom Cedevita ove sezone tako ima omjer 2-2, a lako je moglo biti i 3-1.

"Možda nam odgovara match-up protiv njih, ali sigurno da nas i ekipe poput Efesa dosta motiviraju. Motivira kad igrate protiv Efesa u Istanbulu. Imamo 2-2 protiv njih, što je dobar rezultat, ali mislim da smo večeras trebali pobijediti", zaključio je Gordić.

TONOVI download: Veljko Mršić i Nemanja Gordić