ABA, 1/2
Cedevita izgubila kod Panathinaikosa
01 04 2016 11:01:00
882 views

U 13. kolu E skupine Top 16 faze Eurolige Cedevita je bez Nemanje Gordića i Henryja Walkera u gostima kod Panathinaikosa poražena sa 76:60. Domaćini su od početka kontrolirali utakmicu. Cedevita je donekle priprijetila u četvrtoj četvrtini, no pobjeda Panathinaikosa ipak nije bila ozbiljno ugrožena.

Cedevita je u prvih pet minuta izgubila pet lopti. Panathinaikos je poveo s 12:2, a prvu su četvrtinu domaćini završili s vodstvom 20:5. U drugoj su dionici Grci nastavili povećavati prednost. Do velikog odmora vodstvo Panathinaikosa naraslo je na 42:19, a nitko kod Cedevite u prvom poluvremenu nije zabio više od pet poena (Karlo Žganec).

Na kraju treće četvrtine rezultat je bio 58:37 za domaćine. Gosti su zabrinuli domaću publiku kad su četvrtu dionicu otvorili serijom 12-0, koju je tricom zaključio Fran Pilepić i tako svoju momčad na više od pet minuta do kraja utakmice približio na samo -9.

Međutim, bliže od toga Cedevita nije uspjela doći. Nakon toga je James Gist skok u napadu pretvorio u koš i pogođeno dodatno slobodno bacanje za vodstvo Panathinaikosa 61:49. Trener Cedevite Veljko Mršić kasnije je taj trenutak istaknuo kao ključnim što se tiče Cedevitinih šansi za eventualni preokret, a ako je kakva šansa još i ostala, tricom za 64:51 dokrajčio ju je Antonis Fotsis.

"Utakmica je bila odlučena u prvoj četvrtini, koju smo počeli jako loše. Imali smo 10 izgubljenih lopti i to neforsiranih. Stvarno smo loše ušli u utakmicu, a igrači koji bi trebali nositi našu momčad i koji su je i nosili kroz cijelu sezonu danas nisu bili na nivou. Panathinaikos je zasluženo pobijedio. Igrao je bolje nego mi. Pokušali smo nešto napraviti u drugom poluvremenu. Imali smo priliku kod -9 u četvrtoj četvrtini, no pritom nismo zatvorili skok, Gist je između naših igrača pokupio loptu u skoku u napadu i zabio koš i dodatno slobodno bacanje, što je zatvorilo utakmicu", izjavio je poslije poraza trener Cedevite Veljko Mršić.

Cedevita je utakmicu završila uz šut za tricu 2/16. Kod Zagrepčana je jedini dvocifreni s 11 poena i osam skokova bio Marko Arapović, a uz šut iz igre 4/5 devet poena i dvije asistencije dodao je Toni Katić.

"Otvorili smo utakmicu loše", rekao je Katić. "Startali smo sa zaostatkom 12:2 i cijelo prvo poluvrijeme smo igrali loše u obrani. U drugom poluvremenu smo pokušali uhvatiti njihovu prednost, no teško je ovdje pobijediti kad odigraš 20 minuta loše košarke."

Kod pobjednika je Gist upisao 15 poena i devet skokova, a Dimitris Diamantidis je utakmicu završio s 10 poena, šest skokova i tri asistencije.

Spomenimo i da je Diamantidis uoči početka današnje utakmice postao petim igračem u povijesti koji je proglašen Euroligaškom košarkaškom legendom. Prije njega to priznanje dobili su Šarunas Jasikevičius, Juan Carlos Navarro, Ramunas Šiškauskas i Theodoros Papaloukas, a vrijedi spomenuti i da je Diamantidis najavio da će po završetku ove sezone zaključiti igračku karijeru.

U Top 16 fazi preostaje se odigrati još jedno kolo, u kojem će Cedevita u petak (8. travnja) dočekati Crvenu zvezdu, no situacija je u E skupini već jasna. U playoffu će igrati Fenerbahče, Lokomotiv Kuban, Panathinaikos i Crvena zvezda.

Sljedeću utakmicu Cedevita igra već nadolazeće nedjelje u 12:30h, kad u Domu sportova u sklopu 1. kola A-1 Lige za prvaka dočekuje Kvarner 2010. Ulaz na tu utakmicu je besplatan.

TON download: Veljko Mršić