20:00 Finale A-1
OI: Hrvatska tijesno poražena u četvrtfinalu
18 08 2016 05:48:00
911 views

U četvrtfinalu Olimpijskih igara u Riju reprezentacija Hrvatske poražena je od Srbije sa 86:83.

Iako su Srbi u prvom poluvremenu imali 11 skokova u napadu, Hrvati su poslije 20 minuta vodili 38:34. No, na kraju se pokazala kobnom treća četvrtina jer Srbija je tu dionicu dobila 34:14 i naposljetku u zadnjih 10 minuta ušla s 14 poena prednosti.

Hrvatska se uspjela vratiti u utakmicu i kad je Krunoslav Simon zabio dva slobodna bacanja, na 2:50 min. do kraja susreta Hrvati su bili na minimalnom zaostatku 75:76. Međutim, do završetka utakmice Hrvati nisu uspjeli povesti. U završnici su obje momčadi radile prekršaje, a Srbi su bili mirni s linije slobodnih bacanja i sačuvali su vodstvo.

Za Hrvatsku je Bojan Bogdanović upisao 28 poena, tri skoka i dvije asistencije, a Mario Hezonja dodao je 16 poena, osam skokova i dvije asistencije. Što se tiče Cedevitinih igrača, Miro Bilan upisao je 10 poena i četiri skoka za 21:29 min., Luka Babić ubilježio je četiri poena, jedan skok i dvije asistencije za 19:19 min., a Marko Arapović i Filip Krušlin nisu ulazili u igru.

Kod Srbije je Bogdan Bogdanović upisao 18 poena i pet asistencija.

Kompletna statistika Hrvatska - Srbija

Pobjeda nad Litvom

U svojoj posljednjoj utakmici u B skupini Olimpijskih igara u Riju reprezentacija Hrvatske pobijedila je Litvu 90:81 i u četvrtfinalu će u noći sa srijede na četvrtak u 3:15h po hrvatskom vremenu igrati protiv Srbije.

Hrvatska je u B skupini završila kao prva uz omjer 3-2. a zanimljivo je da jednak broj pobjeda imaju sve četiri momčadi (Hrvatska, Španjolska, Litva, Argentina) koje su iz te grupe prošle dalje.

Protiv Litve su Hrvatsku predvodili Bojan Bogdanović s 22 poena, Krunoslav Simon s 19 poena, 10 skokova i šest asistencija te Dario Šarić sa 18 poena, šest skokova i tri asistencije.

Od igrača Cedevite Luka Babić upisao je sedam poena, tri skoka i četiri asistencije za 19:44 min., a Miro Bilan ubilježio je osam poena i dva skoka za 13:42 min., dok Marko Arapović i Filip Krušlin nisu ulazili u igru.

Na strani Litve fantastičan je s 26 poena i 11 asistencija uz šut iz igre 10/12 bio Mantas Kalnietis.

Kompletna statistika Litva - Hrvatska

Hrvati poraženi od Nigerije

U svojoj četvrtoj utakmici u B skupini Olimpijskih igara u Riju reprezentacija Hrvatske poražena je od Nigerije s 90:76 i uoči posljednje utakmice u skupini s Litvom ima omjer 2-2.

Prvo poluvrijeme završeno je sa 43:39 za Nigeriju. Krajem treće četvrtine Nigerijci su poveli i s +17, a u zadnjih 10 minuta ušli su s vodstvom 70:56.

Hrvatska je zamalo iskreirala veliki preokret. N 4:13 min. do kraja Bojan Bogdanović zabio je jedno od dva slobodna bacanja i približio svoju reprezentaciju na 71:74, no bliže od toga do kraja Hrvati više nisu uspjeli doći.

Hrvatsku je s 28 poena uz šut za tricu 5/9 predvodio Bogdanović. Što se tiče igrača Cedevite, Miro Bilan upisao je sedam poena i jedan skok za 20:33 min., Luka Babić ubilježio je osam poena, pet skokova, jednu asistenciju i jednu ukradenu loptu za 21:55 min., a Marko Arapović i Filip Krušlin nisu igrali.

Kod Nigerije je 19 poena, pet skokova i četiri asistencije ubilježio Michael Umeh.

Kompletna statistika Nigerija - Hrvatska

Hrvati nadigrali domaćine

Uz 33 poena, šest skokova i tri asistencije Bojana Bogdanovića reprezentacija Hrvatske na Olimpijskim igrama u Riju pobijedila je domaćina Brazil sa 80:76 i tako napravila veliki korak ka četvrtfinalu.

Hrvatska tako nakon tri odigrane utakmice u B skupini ima dvije pobjede i jedan poraz.

Posljednji put Brazil je vodio početkom druge četvrtine kod rezultata 21:19. Prvo poluvrijeme Hrvatska je završila s vodstvom 41:31, a u posljednjih 10 minuta naša je reprezentacija ušla s prednošću 59:50.

Na četiri minute do kraja Brazilci su košem Marcelinha Huertasa došli na samo -3. No, po jedna trica Bogdanovića i Darija Šarića Hrvate je odvela u vodstvo 75:66, a na 56 sekundi do kraja Šarić je upisao i vrlo važan skok u napadu, poslije kojeg je zabio za prednost Hrvatske 77:72.

Uz već spomenutog Bogdanovića, Šarić je također bio dvoznamenkast s 15 poena, sedam skokova i tri asistencije. Cedevitin Miro Bilan ubilježio je šest poena, četiri skoka, jednu asistenciju i jednu ukradenu loptu za 21:27 min., Luka Babić dodao je dva poena, četiri skoka i tri asistencije za 15:12 min., a Filip Krušlin i Marko Arapović nisu ulazili u igru.

Prvi strijelac Brazila sa 16 poena, tri skoka i četiri asistencije bio je Leandro Barbosa.

Kompletna statistika Brazil - Hrvatska

Poraz od Argentine

U svojoj drugoj utakmici na Olimpijskim igrama u Riju reprezentacija Hrvatske poražena je od Argentine s 90:82.

Argentinci su imali veliku podršku publike. Prvo poluvrijeme su završili s vodstvom 46:40, u trećoj četvrtini u jednom su trenutku su otišli i na +20, a rezultat je uoči zadnjih 10 minuta bio 71:54.

Međutim, Hrvatska se uspjela vratiti i na 63 sekunde do kraja utakmice Dario Šarić položio je za zaostatak Hrvatske 81:85. Na 33 sekunde do završetka Kruno Simon šutnuo je kod istog rezultata i tricu. No, promašio je, nakon čega je dosuđen prekršaj Marija Hezonje na Luisu Scoli, a onda je i izbornik Aco Petrović dobio tehničku. Pritom je još jednu tehničku zaradio i igrač Cedevite Luka Babić, koji je u trenucima kad je Hrvatska bila u naletu i došla sasvim blizu igrao na playmakeru, i tu je utakmica zapravo bila riješena.

Hrvatsku su predvodili Šarić s 19 poena, 10 skokova i sedam asistencija. Hezonja je dodao 16 poena i tri skoka, Babić je ubilježio osam poena, pet asistencija, dva skoka, dvije ukradene lopte i jednu blokadu, Miro Bilan je igrao 12 minuta i za to vrijeme upisao četiri poena i tri skoka, dok Marko Arapović i Filip Krušlin nisu ulazili u igru.

Kod Argentine je prvi strijelac i skakač s 23 poena i devet skokova bio Scola.

Kompletna statistika Argentina - Hrvatska

Hrvati na startu iznenadili Španjolce

S četvoricom igrača Cedevite u sastavu reprezentacija Hrvatske u ponoć u noći s nedjelje na ponedjeljak započela je svoj put na Olimpijskim igrama u Riju i odmah na početku Hrvati su pobjedom 72:70 iznenadili veliku Španjolsku.

Autor poteza o kojem danas govori cijeli košarkaški svijet je Dario Šarić, koji je u samoj završnici kod 72:70 blokirao Paua Gasola i tako spriječio izjednačenje i vjerojatni produžetak.

Španjolska je vodila veći dio utakmice. Poslije prve četvrtine Španjolci su bili na 21:13, a na poluvremenu su vodili 38:32. Najveća španjolska prednost iznosila je +14, a uoči posljednjih 10 minuta Hrvatska je bila na zaostatku 47:54.

U zadnjoj četvrtini Hrvati su ipak uspjeli preokrenuti i poslije dva slobodna bacanja Krunoslava Simona na 17 sekundi do kraja utakmice poveli su 71:67. No, Nikola Mirotić pet sekundi kasnije zabio je tricu za minimalni zaostatak, nakon čega su Španjolci napravili faul na Šariću. On je zabio samo drugo slobodno bacanje, no zato je poslije sjajno blokirao Gasola.

Bojan Bogdanović bio je prvi strijelac Hrvatske s 23 pona, tri skoka i dvije asistencije, a junak Šarić utakmicu je završio s pet poena, sedam skokova, pet asistencija i jednom blokadom.

Što se pak tiče igrača Cedevite, Miro Bilan startao je u prvoj petorci i uz šut iz igre 3/4 ubilježio je šest poena i dva skoka za 15:16 min. Luka Babić odradio je dobru rolu i upisao četiri poena (sve u četvrtoj četvrtini kad su Hrvati topili zaostatak za Španjolskom), sedam skokova i jednu asistenciju, dok Marko Arapović i Filip Krušlin nisu ulazili u igru.

Najbolji kod Španjolske bili su Pau Gasol s 26 poena i devet skokova te Nikola Mirotić s 19 poena, šest skokova i tri asistencije. Zanimljivo, obojica su prošle godine igrali za Chicago Bullse. Mirotić karijeru u Chicago nastavlja i dalje, no Gasol je ovog ljeta preselio u San Antonio Spurse.