2. kolo, ABA.
Cedevita poražena, Zvezda je obranila naslov
13 04 2017 06:49:00
4557 views

U 3. utakmici finalne serije ABA lige Cedevita je u Domu sportova poražena sa 77:61. Beograđani su tako u seriji slavili s 3-0 i uspješno su obranili naslov prvaka.

Cedevita je ovu utakmicu igrala bez Ryana Boatrighta i Marka Arapovića, a u drugom poluvremenu u igru nije ulazio ni Ra'Shad James. Međutim, ne može se reći da pobjeda Beograđana, koji u finalu nisu imali Stefana Jovića, nije zaslužena. Zvezda je već kroz Euroligu ove sezone pokazala da je odlična momčad i Cedeviti na kraju nije preostalo ništa drugo nego da prizna poraz.

Nakon što su gosti poveli sa 8:0, Cedevita je u 8. minuti izjednačila nakon što je John Shurna u kontri zabio tricu i dodatno slobodno bacanje za 14:14.

Prvu su četvrtinu gosti završili s vodstvom 22:18, a do prvog vodstva na utakmici Zagrepčani su došli kad je u 13. minuti Filip Krušlin zabio tricu od table za 25:24.

Stvari su nizbrdo za Cedevitu krenule nakon što je Marko Tomas u 15. minuti zabio za 33:30 prednost svoje momčadi. Naime, Zvezda je poslije toga napravila seriju 13-0, tijekom koje su domaćini izgubili čak pet lopti, i otišla na dvoznamenkastu prednost 43:33, a prvo je poluvrijeme naposljetku završeno sa 46:39 u korist gostiju.

Na poluvremenu smo ujedno saznali da je James ozlijedio medijalni kolateralni ligament koljena i da više neće ulaziti u igru, a treću četvrtinu gosti su otvorili serijom 7-0. Poslije trice Charlesa Jenkinsa za 53:39 trener domaćina Veljko Mršić morao je tako u 22. minuti pozvati timeout. Međutim, Zvezda je treću dionicu završila s vodstvom 65:48, a zadnja četvrtina nije ponudila nikakvu neizvjesnost.

Kod Cedevite je jedini dvocifreni bio Toni Katić s 12 poena, dva skoka i dvije asistencije. James je upisao devet poena, dva skoka i dvije asistencije za samo 12:16 min. na terenu, a Marko Tomas je upisao osam poena i dva skoka.

Kod Crvene zvezde mts Deon Thompson je ubilježio je 14 poena i četiri skoka, Marko Simonović je upisao 13 poena i pet skokova, Nathan Wolters 11 poena, pet skokova i tri asistencije, a Charles Jenkins je utakmicu završio sa osam poena, osam asistencija i dva skoka.

Jenkins je ujedno proglašen i MVP-em doigravanja ABA lige.

TONOVI download: Veljko Mršić i Dejan Radonjić, Miro Bilan i Charles Jenkins

Veljko Mršić (trener Cedevite): "Nema se što pričati. Bolja momčad je zasluženo osvojila ABA ligu. Puno su više pokazali i cijelu sezonu pokazali su najviše od svih. U ovom finalu su izdominirali. Vidjela se razlika između momčadi koja igra Euroligu na vrhunskom nivou i nas. Mi to nismo uspjeli ispratiti. Nismo imali kontinuitet. Oni su fizički superiorniji i brže su se oporavljali. Imaju više igrača koji mogu iz dana u dan igrati na vrhunskom nivou. Čestitam Zvezdi na naslovu. Nadao sam se da možemo iskoristi neigranje Jovića, no i nama su nedostajali Boatright i Arapović. Ponajprije Boatright jer je to igrač koji može igrati dobro iz dana u dan, a i Marko zbog atleticizma na poziciji četvorke. Nismo to uspjeli nadoknaditi, iako smo u seriji imali na raspolaganju desetoricu igrača. Danas nam se ozlijedio i James u prvom poluvremenu i teško je odgovoriti na ovakvu fizičku momčad, koja igra vrhunski."

Miro Bilan (kapetan Cedevite): "Mogu samo čestitati Zvezdi na sjajnoj sezoni i sjajno odigranom playoffu. Bila je to potpuno zaslužena njihova pobjeda i to je to od mene. Bilo je nekih trenutaka tijekom utakmica kad je izgledalo da ne možemo ništa. Nije bilo lako. Stvarno je nekad kad te oni uguraju u svoj ritam jako teško igrati protiv njih. Ne samo nama, nego, vidjeli ste to ove godine u Europi, i puno boljim ekipama od nas. Jednostavno su nas nadigrali i to je to. Za naš koncept igre jako je bitan Boatright i jednostavno to nismo uspjeli nadomjestiti."

Dejan Radonjić (trener Crvene zvezde): "Na početku sezone smo rekli da postoje prioriteti i želje. Svima je jasno rečeno da je ABA liga natjecanje u kojem želimo ne samo obraniti naslov nego želimo i doći do kontinuiteta u Euroligi. Odigrali smo odlično tijekom sezone, usprkos velikim naporima u Euroligi. Uspjeli smo doći do prve pozicije i prednosti domaćeg terena u doigravanju ABA lige, što nam je bilo bitno, smatrajući da eventualno može doći do trenutaka koji mogu dovesti do nepredviđenih situacija. U finalu smo u obje utakmice u Beogradu bili dobri i tako smo obranili domaći teren. U Zagreb smo došli sa željom da pokažemo dovoljan kontinuitet. Cedevita je u prvom dijelu bila u dobrom statusu. Pogađali su iz situacija koje su imali, a mi smo igrali periodično. No, uspjeli smo doći do razlike, u nastavku utakmice pojačali smo obranu, došli smo do lakih poena i kontrolirali smo utakmicu do kraja."

Charles Jenkins (igrač Crvene zvezde): "Bila je to vrlo važna utakmica za nas. Jedan od glavnih ciljeva ove sezone nam je bilo osvajanje naslova ABA lige i ostvarili smo taj cilj. Priznanje za MVP-a doigravanja ABA lige mi ne znači ništa. To mi je samo ukras i najvažniji mi je trofej za momčad."

3. minuta - Mitrović je zabio tricu i Zvezda je u startu povela 8:0. Prije njega poentirali su Lazić i Kuzmić.

4. minuta - Žganec je pod košem zabio prve poene za Cedevitu, a onda je poslije promašaja Mitrovića i Babić zabio tricu za 5:8 zaostatak domaćina.

7. minuta - Babić je zabio tricu za 10:14 zaostatak Cedevite.

8. minuta - Shurna je u kontri zabio tricu i dodatno slobodno bacanje. Cedevita je na 2:37 min. do kraja prve četvrtine izjednačila na 14:14.

Kraj prve četvrtine - Wolters je sa zvukom sirene na isteku prve četvrtine zabio za 22:18 vodstvo gostiju. Dosad je Babić zabio šest poena za domaćine, a kod Beograđana je pet ubacio Mitrović.

12. minuta - Shurna je zakucao za 22:24 zaostatak Cedevite, a nakon toga je i presjekao dodavanje gostiju.

13. minuta - Krušlin je od table zabio tricu za prvo vodstvo Cedevite na utakmici (25:24)!

14. minuta - Tomas je iz lijevog kuta zabio tricu za Cedevitinu prednost 31:28. Trener gostiju Dejan Radonjić na 6:12 min. do kraja poluvremena pozvao je timeout.

15. minuta - Sada je kod vodstva 33:30 timeout pozvao Veljko Mršić.

16. minuta - Thompson je u kontri položio za 34:33 vodstvo Zvezde, a potom je pogodio i dva slobodna bacanja.

17. minuta - Dangubić je u kontri zabio za 38:33 Crvene zvezde. Gosti su napravili seriju 8-0, u kojoj je šest poena ubacio Thompson, i Mršić je opet morao pozvati timeout.

18. minuta - Nakon nove izgubljene lopte Cedevite Simonović je zabio za 43:33 vodstvo gostiju. No, James je potom prekinuo 13-0 seriju Beograđana sa svojom mini-serijom 4-0, kojom je Cedevitu približio na 37:43. Zvezda je na 2:27 min. do kraja druge dionice pozvala timeout.

19. minuta - Katić je pogodio dva slobodna bacanja za 39:43 zaostatak domaćina.

Kraj prvog poluvremena - Poslije 20 minuta igre Crvena zvezda vodi 46:39. Kod Zagrepčana je devet poena dosad ubacio James, a trenutno su vodeći strijelci zvezde Walters i Simonović, koji su zabili po sedam poena.

Uoči početka drugog poluvremena došla je loša vijest za Cedevitu. James je ozlijeđen (kolateralni ligament koljena) i više neće igrati!

22. minuta - Zvezda je drugo poluvrijeme otvorila serijom 7-0 i poslije trice Jenkinsa za 53:39 prednost gostiju Mršić je morao pozvati timeout.

29. minuta - Gosti nastavljaju držati vodstvo. Kuzmić je sada silovito zakucao preko Muse za 62:48 prednost Zvezde.

Kraj treće četvrtine - Crvena zvezda uoči posljednjih 10 minuta vodi 65:48.

37. minuta - Musa je zabio tricu za 56:76 zaostatak Cedevite. Jasno je da je pitanje pobjednika riješeno i čeka se kraj.

Kraj utakmice - Crvena zvezda mts je pobijedila 77:61.