2. kolo, ABA.
Cedevita protiv Cibone povela 1-0 u finalu
17 05 2017 10:07:00
2273 views

U prvoj utakmici finalne serije doigravanja A-1 lige Cedevita je u Košarkaškom centru Dražen Petrović pobijedila Cibonu sa 79:73 i tako povela s 1-0.

Cibona je vodila veći dio utakmice, no Cedevita je utakmicu zaključila sa serijom 13-0 i tako ipak preokretom došla do pobjede.

Junak je bio Ryan Boatright, koji je upisao 17 poena, četiri skoka, tri asistencije i sedam ukradenih lopti. Od njegovih suigrača istaknuli su se ujedno Filip Krušlin sa 18 poena, tri skoka i tri asistencije, Miro Bilan s 14 poena, 14 skokova i tri asistencije te Mirza Begić s 10 poena i tri skoka.

Kod Cibone je Luka Žorić upisao 24 poena i 10 skokova, a Scott Reynolds (5 asistencija) i Marin Rozić (5 skokova) zabili su po 12 poena.

TONOVI download: treneri Veljko Mršić i Damir Mulaomerović, Filip Krušlin i Petar Marić

Cedevita, koja je slobodna bacanja šutirala samo 9/19, je igrala bez ozlijeđenih Luke Babića, Ra'Shada Jamesa, Johna Shurne, Marka Arapovića i Lovre Buljevića.

Cibona je bolje otvorila utakmicu i povela 12:6, no Cedevita je prvu četvrtinu uz četiri poena Džanana Muse i po jednu tricu Tonija Katića i Krušlina zatvorila serijom 10:2 pa je rezultat poslije 10 minuta igre bio izjednačenih 20:20.

Nakon što je na startu druge dionice Mirza Begić poentirao za 22:20, Cibona je napravila seriju 9-0 i poslije koša i dodatnog slobodnog bacanja Žorića rezultat je bio 29:22 za domaćine.

Nakon što je izbivao dulje vrijeme zbog ozljede, Boatright je u drugoj četvrtini odigrao 5:17 min., no nije uspio zabiti. Bila je to općenito slaba četvrtina Cedevite, a do najvećeg vodstva na poluvremenu Cibonu je doveo Marin Rozić, kad je na 35 sekundi do isteka druge četvrtine pogodio tricu za 42:27.

Prvo je poluvrijeme naposljetku završeno s 42:29 za Cibonu, a valja spomenuti i da je Cedevita u prvih 20 minuta iz igre šutirala 12/37.

U trećoj četvrtini počeo je igrati Boatright. On je u 10-0 seriji Cedevite za samo 66 sekundi uspio zabiti osam poena i kad su se gosti približili na zaostatak 39:44 trener domaćina Damir Mulaomerović pozvao je timeout. Boatright je na 4:22 min. do kraja treće dionice i zakucao za vodstvo Cedevite 48:47, čime je zaključio seriju Cedevite 19-5. Međutim, Cibona je četvrtinu naposljetku zaključila serijom 13-0 i u posljednjih 10 minuta domaćini su ušli s vodstvom 62:50.

Na 4:44 min. do kraja utakmice poslije ubačaja Željka Šakića Cibona je vodila 70:60. Međutim, kad je Bilan na tri i pol min. do završetka pogodio tricu za 66:70 Cedevite, bilo je jasno da su gosti itekako u igri. S tim da je prije toga Boatright promašio tri od četiri slobodna bacanja, a Žganec jedno od dva.

Cibona je potom preko Žorića otišla na 73:66, no krenulo je potom ludilo Cedevite. Bilan je zabio za dva, Boatright je ubacio tricu, a Žganec je na 85 sekundi do završetka pogodio za izjednačenje 73:73.

Trener domaćina stoga je pozvao timeout, no Cedevita je zatim ukrala dvije lopte zaredom i Boatright, Bilan i Krušlin osigurali su aktualnim prvacima prvu pobjedu u finalu.

Veljko Mršić (trener Cedevite): "Sretno smo pobijedili utakmicu. Ono što me može činiti zadovoljnim je krajnji rezultat. Ostalo nije bilo dobro i toga moramo biti svjesni. Imali smo neku energiju, naročito u drugom poluvremenu, što se ogledalo u velikom broju osvojenih lopti i broju skokova u napadu, no nismo imali dovoljnu koncentraciju igrati ovakvu utakmicu. Do zadnjih minuta Cibona je bila u prednosti i čudo je pobijediti ako nemate slobodna bacanja barem 70%. Znali smo da Cibona ne može izdržati ritam jake utakmice i da će pasti, a u zadnjih pet minuta je bio veliki pad Cibone. Mi smo tu podigli agresivnost i uneredili ih sa zonom. Oni su se prestali kretati, napadali su s puno driblinga i to smo iskoristili. Ne znam koliko je bilo izgubljenih lopti Cibone u zadnjoj četvrtini, ali bilo ih je jedno četiri-pet u zadnje tri minute, a te lopte su rezultirale našim kontrama na drugoj strani. Sigurno da ova pobjeda može dosta utjecati na moral jedne i druge momčadi, no u svlačionici smo rekli da se ne smijemo zanositi pobjedom. Mi danas možemo biti zadovoljni sa skokom u napadu i osvojenim loptama, a sve drugo u sljedećoj utakmici moramo popraviti."

Filip Krušlin (igrač Cedevite): "Bila je to teška utakmica za nas, a vjerujem i za njih. Pretpostavljao sam da bi tako moglo biti. Prva finalna utakmica nije nikad laka. Danas smo se iščupali iz mrtvih. Smatram da smo u drugom poluvremenu odigrali puno bolje nego u prvom i srećom slavili. Spretno ili sretno teško je reći, no vodimo 1-0. Serija nije gotova. Igra se na tri pobjede i nema tu pretjerane euforije. Moramo se sada odmoriti i pokušati dobiti drugu utakmicu."

Damir Mulaomerović (trener Cibone): "Mislim da smo većinu utakmice kontrolirali igru. Na kraju smo vidjeli koliko im znači Boatright i vidjelo se da je on taj čovjek koji rješava utakmice. U završnici smo bili prestatični i nismo poslije timeouta uspjeli iskažnjavati par situacija. Imali smo tu par izgubljenih lopti, no mislim da smo dobro igrali i zaslužili pobjedu. U većem dijelu utakmice zaustavili smo i Bilana i Tomasa, no u svakom slučaju je Boatright pokazao koliko im on znači u ovakvim utakmicama."

Petar Marić (igrač Cibone): "Htio bih čestitati Cedeviti na pobjedi. Što se tiče same utakmice, dobro smo otvorili, pogotovo napadački, a i obrambeno. Početkom treće četvrtine dogodio nam se pad. Usprkos tome smo se opet probudili i poveli 10 razlike, no na kraju smo svojim greškama i izgubljenim loptama njima poklonili pobjedu."